Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Наши статьи

Олексій Приймак. ПОБУДОВА ЕКОЛОГІЧНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ – ШЛЯХ ДО ПРОГРЕСУ

ПОБУДОВА ЕКОЛОГІЧНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ – ШЛЯХ ДО ПРОГРЕСУ
Доповідь О. Т.Приймака, голови виконкому Міжнародного руху за екологічну цивілізацію Науковому товариству ім. С.А.Подолинського від 16.11.27525(2017)р.
Епіграф. Для сьогодення і майбутнього в пошуках шляхів порятунку планети Земля і людства відкриття екологічної цивілізації з кодексом екожиття як альтернативи техногенній цивілізації з суспільством споживання та золотих унітазів – це більше, ніж відкриття Америки.
(Із дискусій в середовищі екологічної спільноти).
 Колись у широко відомому Маніфесті комуністичної партії було зазначено, що «привид бродить по Європі, привид комунізму». Приблизно такі слова на сьогодні можна сказати щодо привиду екологічної цивілізації тільки у світовому масштабі, а, вірніше, за Вернадським у всесвітньому, оскільки біосфера і клімат та життя мають глобальний планетарний і космічний характер, як і багато екологічних проблем. Скажімо, річка Дніпро протікає на території України, Росії і Білорусі, і в кожної з цих держав діє своє законодавство щодо екології, кожна країна вносить в нього свої особливості, не скрізь ретельно бережуть водні ресурси. Часто в одній країні забруднюється річка і несе свої брудні води до іншої країни. Отже екологія Дніпра - проблема міждержавна, міжнародна. Таким же чином відбувається навколоземне космічне забруднення, що має глобальний характер.
 Термін «екологічна цивілізація» виник, на мою думку, в політичному житті, коли екологічні проблеми політизувалися, в ХХІ столітті, причому в Китаї як лозунг під червоними прапорами і компартійне кліше, міф. Він був включений у програмні документи ХVІІІ з’їзду Комуністичної партії Китаю (2012), а також Х1Х (2017). Капіталістичний світ цей термін майже не вживає. В науковому обігу цього терміну немає. Для науки він досить «токсичний», оскільки перебуває на межі проблем, чітко невизначений. Дамо своє визначення терміну, одному із основних термінів загальної екології, політичної екології і суспільствознавства.
 Екологічна цивілізація - це людська спільнота, де відповідно до природно-кліматичних і континентальних умов домінує екологічний світогляд , де існує гармонія між природою і суспільством та між людьми, де культивуються екологічні ідеали, цінності, принципи, стандарти і закони, забезпечується екологічна безпека, ідеологія, демократія та екологічна рівновага на територіях планети, де культура, мораль, наука, освіта, медицина, економіка та її господарський комплекс, спосіб виробництва і продуктивні сили, право і власність, держава та її інституції мають природно-відповідний екологічний характер, де забезпечується ефективне використання природних ресурсів з урахуванням потреб майбутніх поколінь та покращення рівня життєзабезпечення людини, рослинного і тваринного світів в ім’я порятунку планети Земля і людства.
 Якщо коротше, лаконічно, то екологічна цивілізація (ЕЦ) - це економний ефективний спосіб виробництва та гармонійний з природою спосіб життя людини з обмеженим фізіологічним достатнім споживанням та відповідними
екологічними духовними цінностями.
 Звичайно, ці визначення неповні і можуть бути й інші, але, скажімо, дух і напрями розвитку екологічної цивілізації тут указані.
 На сучасному етапі розвитку екологічна цивілізація є альтернативою техногенній з її суспільством споживання та золотими унітазами, культом наживи, гіпер- та мегамаркетами, перевиробництвом товарів та безконтрольним накопиченням ядерної зброї та побутового сміття, вуглецевим розігріванням планети. ЕЦ - це новий тип мислення, новий світогляд, це найширший рівень екологічної спільноти людей. Безумовно, ЕЦ є альтернативою комуністичній і капіталістичним формаціям і цивілізаціям, які є, безперечно, техногенними.
 Для України із вищесказаного головним бачиться - розробка стратегічної соціально-економічної програми побудови екологічної
цивілізації з індоєвропейською українською специфікою, розробка проекту екологічної конституції України, радикальна зміна соціально-економічного курсу країни на екологічний, потрібно зупинити процес деградації українського політичного життя.
 Трохи історії. Звідкіль прийшла до автора статті самостійно і незалежно ідея побудови екологічної цивілізації в Україні та світі. Виникла вона не спонтанно і не на голому місці. Виникла вона з моїх виступів разом з профспілковою спільнотою супроти перетворення Києва в могильник радіоактивних відходів, із мого знайомства з політв’язнем А.І. Лупиносом у далекому 1970 році, з написання мною розділу «Природа і суспільство» до проекту Конституції СРСР (1977), з винаходів для складування радіоактивних відходів та системи гарячого водозабезпечення, з рухів неформалів та небайдужих, з розвитку екологічного, зеленого і чорнобильських рухів, з демонстрацій, пікетів, чорнобильських мітингів, Майданів і українських революцій, з розробки екологічної доктрини природовідповідного зеленого суспільного ладу – еколаду, з творення екологічних гімнів,з самопроголошення 02.12.2002 р. неформальної міжнародної громадської організації «Всесвітній екологічний уряд», із зеленої екологічної депутатської діяльності. В 90-х у першому демократичному корпусі майже у всіх радах усіх рівнів були екологічні чорнобильські комісії, без згоди яких не зрізалося, майже, ні одне дерево Я як голова такої комісії, один із лідерів асоціації «Зелений Світ», засновник партії зелених і екс-начальник радіаційної служби Київспецкомбінату добре ці часи пам’ятаю. Потім відбувся наступ дикого капіталізму і все це зруйнував, розтоптав. Понищив міські й районні ради, які не були підконтрольні бандитським кланам олігархів, посіяв нове соціальне зло замість комуністичного… дикокапіталістичне, породив зневіру в соціальний прогрес, розвиток і процвітання, де реформи відбуваються лише в інтересах бариг-олігархів. Клептократи перетворили Україну в соціальне пекло, принесли сюди війну та розбрат, підпільну колонізацію-окупацію, забруднили її територію. Зараз в Україні діє майже 36 тисяч смітників і багато, хто з наших недругів бачить нашу займанщину ядерним смітником, а не країну з золотими землями-чорноземами (до речі,я родом із поруйнованого сьогодні золотоніського краю). Міністерство екології і природних ресурсів України слабо координує ці питання органів державної влади та управління,воно ще не стало ефективним менеджером екологічної безпеки і, майже, не звертає увагу на проблеми побудови ЕЦ та її складових елементів.
 Архітектура екологічної цивілізації як альтернатива техногенній - складна, як і архітектури капіталістичної чи комуністичної цивілізацій, і тяжко провести червоні лінії між цими цивілізаціями, але реперні знакові карби, безперечно, є. Це, насамперед, екологічні світогляд, ідеали і цінності, принципи, закони і стандарти, мораль і власність (про яку Прудон сказав: «Власність – це крадіжка», маючи на увазі капіталістичний світ), новий суспільний шлях розвитку тощо.
 На сьогодні комуністична цивілізація, її передовий авангард в образі лідера Китаю ставить таку ціль - «форсувати реформи системи екологічної цивілізації, побудувати красивий Китай». Здійснити «соціалістичний підхід до екологічної цивілізації». Ми добре пам’ятаємо «соціалістичний» підхід Леніна, Сталіна, Мао Цзе Дуна: «Красная винтовочка, бей, бей, / Красная винтовочка, хохлов не жалей», «Железной рукой загоним человечество к счастью» , «Винтовка рождает власть» і т.п.
 Капіталістична цивілізація не вживаючи терміну «екологічна цивілізація», скажімо, Франція, Німеччина, Швеція, Швейцарія
проблеми екології вирішують досить ефективно, використовуючи
терміни «сталий розвиток», «зелена революція» і т.п. Скажімо, ріка Рейн у Німеччині була донедавна стічною канавою, а нині хоч форель розводь, успішно культивує поняття «зеленої революції», звичайно, в буржуазному розумінні, партія зелених там давно при владі. У Франції екологічні питання підняті до конституційного рівня
і Екологічна хартія є складовою частиною конституції Франції.
 У Швейцарії є місцевості, де їздять лише на електромобілях.
 Інші країни капіталістичного світу мають досить розвинуте екологічне законодавство, системи штрафів і екологічних податків,
доплат за проживання в екологічно депресивних регіонах і місцевостях. У багатьох із цих країн функціонують екологічні державні органи – міністерства екології чи довкілля, або відповідні органи під іншими назвами, які координують екологічні питання.
 Чи чує капіталістична цивілізація-формація комуністичну з
китайським «кукуріканням і новаторською роллю» щодо «соціалістичного підходу до форсування реформ системи екологічної цивілізації» на сьогодні сказати складно, враховуючи задимленість і загазованість китайських мегаполісів, промислову відсталість китайських технологій від прогресивних капіталістичних. Хоча амбіції Китаю великі: до 2050 року його економіка має зрівнятися з економікою США. Невипадково, мабуть, враховуючи китайські амбіції, нинішній президент США Трамп прийшов до влади на лозунгах відновлення величі країни, а там це однозначно пов’язують із зростанням економічної могутності, а не цивілізаційної (культурної). Ще президент Буш-молодший щодо екологічних мотивів ( зменшення викидів парникових газів в атмосферу) США заявив: «Кіотський протокол зруйнує економіку США». За цією логікою працює і нинішній президент і не підписує Паризьку угоду про зміни клімату, хоча його донька Іванка виступає за цю угоду.
 Значну роль у порушенні екологічних питань до необхідних рівнів та їх вирішенні відіграє громадськість на глобальному рівні (глобалісти), на континентальних, національних, державних, регіональних, місцевих рівнях від «Green pice» до шкільної «Зеленої варти» та інших багаточисельних зелених екологічних природоохоронних, натуралістичних слабо структурованих організацій та громадських утворень, дії яких відзначаються оригінальністю та епатажем. Скажімо, є організації формальні і неформальні, де їх члени оскопляють себе. Таким чином вони вважають, що борються проти перенаселення планети. Деякі зелені та екологічні організації об`єднуються із сектами та культивують релігійні чи оригінальні погляди на щастя і радість. Скажімо, як наші івановці, послідовники Порфирія Іванова щодо загартування організму в холодній воді. Найбільш послідовно екологічні ідеї культивуються в екопоселеннях, які є в багатьох частинах світу. Є вони і в Україні, їх декілька десятків. Що ж таке екопоселення? Це міські і сільські спільноти, які намагаються мінімізувати антропо- і техногенне навантаження на довкілля. Якщо в спільноти (соціумі) є потяг до спілкування з природою і свободи, немає культу наживи і грошей, зобов’язань заробляти гроші в буржуазному оточенні, то рано чи пізно така спільнота прийде до екологічного мислення.
 Коротко розглянемо основні ідеали і цінності, скрижалі і духовні скрепи ЕЦ. На мою думку, екологічна цивілізація починається з себе, зі своєї душі і свідомості,їх необхідно систематично очищувати світлом науки і знань від духовного сміття. По Амосову охорона природи має стати моральною категорією. Закони природи, суспільства, мислення і екології мають стати наріжними каменями ЕЦ. Основний принцип ЕЦ: «все в ім’я природи, все для блага природи», де принцип «все в ім’я людини, все для блага людини» є додатковим, а не взаємовиключним. Основна екоморальна заповідь: «Не залишай після себе слідів. Не сміти. Не паразитуй на природі і людині». Принцип екоповаги: «Природа знає краще, ніж людина». Побудова екологічної цивілізації - це адекватна відповідь на інтенсивні пошуки шляхів розвитку і прогресу, порятунку планети Земля і людства. Згадаймо й такі екомаксими: «Зупинимо хижацьке пограбування Землі»,«Люди, не будьте раком для Землі, природі теж залишіть місце».
Таких золотих екологічних розсипів можна знайти багато в екологічній літературі, мабуть, із них і треба сформувати «екологічну біблію» чи духовний кодекс екологічної цивілізації, який стане основою екологічного законодавствата міжнародного екоправа та екологічних конституцій. Але основою основ ЕЦ є закони природи (конституція Всесвіту) і екології та екологічні природні баланси. Скажімо, для території України при нинішній фауні 5 тисяч вовків це нормально, а 20 - багато. На розрахунках і плануванні екобалансів від норм харчування чи стандартів лікування людини і до кількості літальних об’єктів на космічних орбітах і має триматися і функціонувати ЕЦ
 Говорячи про економічний ландшафт ЕЦ: податки, штрафи, доплати, окремо скажемо про екологічну транзитну власність. Вводячи це поняття в теорію і практику ЕЦ, як суспільної системи,
яка має конвенціональний узгоджувальний характер, власність вводиться в право. Тоді, якщо екологічні показники об’єкта власності як об’єкта права витримані в допустимих нормах, то власність не змінюється, а якщо такі показники не дотримуються,
власність стає транзитною і за тендерними чи іншими процедурами передається іншому власнику чи державі. Це право має особливо працювати на об’єктах підвищеної екологічної небезпеки. А це і земельні ділянки й поля «зафаршировані» гербіцидами й пестицидами, агрохімікатами, а також підприємства з виробництва шкідливих та отруйних речовин, об’єкти торгівлі з
простроченими термінами придатності продуктів харчування, бензоколонки як пожежо небезпечні об’єкти тощо. Тобто, «священна корова» капіталістичної формації - приватна власність
в ЕЦ порушується і стає транзитною.
 Зважаючи на швидку вичерпаність природних ресурсів Землі і особливо енергоносіїв і повсюдний перехід до ядерної енергії ( ймовірно на торії-232, його період напіврозпаду - 14 млрд. років) необхідно регулярно вести нагляд за радіаційними параметрами екологічного стану. Це не складно при нинішньому інтернет-забезпеченні та вмінні робити ці фізичні розрахунки. До речі, періоди напіврозпаду радіоактивних елементів можуть бути використані для періодизації етапів і фаз становлення, розвитку і функціонуванні ЕЦ. Скажімо, стронцієва доба, цезієва, радієва чи уранова та інші, що нагадує нам бронзову і залізну доби в історії становлення людської цивілізації. Мабуть, така радіоактивно мічена чорнобильська історія і майбуття будуть відбуватися в процесі побудови ЕЦ. Слід відмітити, що нинішні АЕСи і реактори будувалися на урані з метою отримання плутонію до ядерної зброї.
 Звертаючись знову до архітектури ЕЦ, слід зазначити, що конструктивних сил, спрямованих на її побудову, ще небагато як
на глобальному планетарному рівні, так і на континентальних, національних, державних, регіональних і місцевих рівнях, але є.
Консолідації цих сил сприяють земні катаклізми й лиха (як у нас кажуть: не було щастя та нещастя допомогло). У цьому році хвиля страшних ураганів обрушилась на США і Мексику, завдавши багатомільярдних збитків, урагани дістали і Європу, тайфуни боляче вдарили по Китаю. Все це освічує й просвічує людей від хвороб комунізму й капіталізму, дурману всіляких релігій і попів.
Як казав Гете: «Віра – не початок, а це кінець всякої мудрості».
Хоча деякі релігії, сакралізуючи об’єкти природи, можуть стати прихильниками ЕЦ. Священні корова, квітка лотос і ріка Ганг в Індії, священна гора Фудзіяма в Японії, стародавні вірування в природу наших предків-волхвів можуть допомагати становленню ЕЦ.
 Розробка теорії, концепції, доктрини, проекту конституції ЕЦ як наукові інструменти її становлення вимагають консолідації наукових сил різних країн і народів у цьому напрямку. Тому потрібен міжнародний науковий центр ЕЦ, можливо, в рамках створення Екоінтернаціоналу ця подія і відбудеться.
 У рамках побудови ЕЦ на українському національному рівні можна використати мою роботу « Тези до екологічної доктрини суспільного ладу», сайт greenrevolution. kiev.ua, де приводяться основні елементи еколаду, як складової природовідповідної системи екологічної цивілізації. Китай здійснює соціалістичний підхід до системи екологічної цивілізації, а Україна має здійснювати природо відповідний. Як кажуть: «без верби і калини нема України» й знамените Пророка «садок вишневий коло хати».
 При відповідних зусиллях з боку держави, екологічної громадськості, політичних діячів Україна могла б стати матір’ю екологічної цивілізації і перейти із об’єкта в суб’єкт геополітичної діяльності і не пасти задніх (на другому місці ззаду в рейтингу) щодо індексу щастя і мати сміхотворні темпи росту ВВП.
 Тільки поверховість, недалекоглядність, малоосвіченість, жадоба до грошей і наживи сучасних науковців-суспільствознавців і політиків, не здатних творити придатні стратегічні і тактичні політичні формули і дії , оманливі і брехливі ідеали капіталізму і комунізму заважають побачити шлях до простих екологічних природовідповідних істин. Безумовно, і те, що прогрес у суспільних науках досягається в соціальних битвах, а не в тиші професорських кабінетів та кафедральних проповідях.
 Будуючи ЕЦ, потрібно зважати, що екологічна ідеологія перед лицем екологічної небезпеки, пошуку шляхів порятунку планети і людства виховує національну і соціальну толерантність, понижує градус національного й соціального протистояння, суперечок і конфліктів, породжує прагнення до миру, стабільності, єдності і злагоди.
 Підсумовуючи все сказане, а ще більше несказаного , можна констатувати, що в 2017 році, в 100-ліття Великої Жовтневої соціалістичної революції, екологічна цивілізація стартувала і пішла вперед з перешкодами і барикадами, битвами , часто нерозумінням її мети і рятункового поступу по планеті Земля, поки що вона йде як альтернатива техногенній, але незабаром настане той час, коли вона вийде з цих меж і піде в самостійне життя. Ральф Фюкс, теоретик і практик зеленої революції в Німеччині вважає, що Україна має великий потенціал до змін не тільки в умовах Помаранчевої революції чи Революції Гідності (які перетворили Київ у всесвітню столицю революцій), а і до радикальних екологічних зелених змін. Є надія що екологічна цивілізація переможе техногенну, демонтує таталітарний комунізм і хижацький капіталізм з «грошовою цивілізацією» та тотальною бідністю і стане провідною зорею (звездой пленительного счастья) до кращого майбутнього та прогресу і процвітання людства в гармонії з природою.
 Зважаючи на те, що я учасник 8 революцій від сексуальної 60-х років ХХ століття, двох науково-технічних, чотирьох національно-демократичних, включно до зеленої, яка має ще відбутися, і звик до лозунгових вітань і відповідей на них, не стану порушувати традицію і скажу:
 Слава екологічній цивілізації! – Природі слава!
 Слава Україні – матері екологічної цивілізації! – Навіки слава!
 Дякую шановне наукове товариство ім. Подолинського за пропозицію вислухати мій «урок» із загальної екології, сподіваюся на плідне співробітництво. Ножові удари в спину екологічній цивілізації багато хто готує, але не всі. Підтримаймо становлення нової цивілізації, культивуймо її, переходьмо на екологічну платформу, ставаймо екологами світового масштабу, не тільки своїх боліт, разом змінимо світ і Україну на краще.
 В сади, в ліси планету одягнемо,
 Збудуємо в країнах еколад.
 Річки й поля ми чисті збережемо,
 Врятуєм світ рослин і надр.

 Ми зміним карту світу політичну,
 Мережі створимо екодержав
 В союзах генетично-кліматичних…
 Ми кличем всіх землян до еколав.
 «Екоінтернаціонал»
Текст доповіді від 16.11. 7525 (2017)рДжерело: http://11
Категорія: Наши статьи | Додав: Правління (26.02.2018) | Автор: 11 E W
Переглядів: 187 | Теги: екологія, природа, екопрограма | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]