Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Наши файлы

Зозуля В.С.Державне управління у сфері охорони навколишнього природного середовища
[ Викачати з сервера (31.0 Kb) ] 25.01.2015, 15:12

 

Державне управління  у сфері охорони навколишнього природного середовища з метою усунення негативних впливів на життя і здоров’я  людини. Стан питної води в районі та способи покращення її якості. Зозуля В.С. - санітарний лікар Тальнівської СЕС.

 

Нормативне  регулювання у сфері охорони  довкілля  проводиться на  основі ЗУ «Про охорону  навколишнього  природного  середовища » від 26.06.1991 р. В цей  закон було  внесено ряд  доповнень та змін  , але основа його залишилась .

Відносини  у галузі  охорони навколишнього  природного середовища в Україні  регулюється цим Законом , а також  розробленими  відповідно  до нього  замельним , водним  , лісовим  законодавством , законодавством про  надра , охорону атмосферного  повітря  та іншими законами .

З метою  проведення ефективної  діяльності  по організації  заходів  щодо  охорони  навколишнього  середовища , розробляються  і приймаються  державні , місцеві    регіональна територіальні програми . Правда , кошти на них нажаль не виділяються .

Спеціально  визначені  навчальні заклади  здійснювали  підготовку  спеціалістів  у галузі охорони  природного середовища . Потрібно  відмітити , що ті фахівці не всі могли  влаштуватись на роботу .

Контроль і нагляд  у галузі  охорони  навколишнього  середовища  проводиться в системі :

  • Державного контролю
  • Громадського контролю
  •  Прокурорського нагляду

Державний контроль  здійснюється  Радами та їх  виконавчими  і розпорядчими  органами міністерство  екології , екологічні  інспекції  на рівні області та районів .

Громадський  контроль у галузі  охорони навколишнього   середовища  здійснюється  громадськими  інспекторами  згідно з Положенням , яке  затверджується  спеціально уповноваженим  центральним органом виконавчої влади  з питань екології (екологічна інспекція ).

Громадські інспектори :

а) беруть участь  у  проведенні  спільно з  працівниками  органів  державного контролю  рейдів  та перевірок  дотримання  підприємствами  , установами , організаціями  та  громадянами  законодавства про  охорону навколишнього  середовища

б)проводять перевірки  і складають  протоколи  про порушення  законодавства  про охорону  навколишнього середовища  і подають  їх органам  державного контролю  в галузі  охорони  навколишнього  середовища  та правоохоронним органам  для притягнення  винних до відповідальності  .

При здійсненні прокурорського  нагляду  органи прокуратури  застосовують  над ані їм права  в т.ч.  звернення  до суду  з позовами  про відшкодування  шкоди , заподіяної в результаті  порушення  законодавства про охорону  навколишнього середовища .

Екологічна  ситуація в районі практично  нічим  не різниться  від інших районів нашого регіону .

Якщо порівняти з 90 роками  нашого століття  , то вона дещо покращились , в зв’язку  з тим  , що  нестало тваринницьких комплексів  , у десятки  разів зменшилось поголів’я  тварин  в сільській місцевості . Пам’ятаю  в с. Корсунка  , де був  відгодівельний  комплекс  і січівка  дуже часто  виливалась в ставок  і один  активіст  щомісяця  регулярно  інформував  всі інстанції , що йде забруднення  водойми .

Пестицидів  та мінеральних добрив  вносилось дуже багато. Їх на складах залежувалось дуже багато і лише в  минулому році  остатки  невідомих ядохімікатів та мінеральних добрив  утилізовано  (вивезено ) в кількості 12 т 813 кг .

Пестицид на загрузка  на 1 га ріллі  зменшується : так у 2008 – 0,8 кг/га; 2009- 0,74; 2010-1,22; 2011-1,7 ;2004-0,34.

В районі налічується 10 складів  пестицидів і агрохімікатів , паспортизація  їх не проводиться . Основна причина – це  незадовільний  санітарно – технічний  стан  приміщень , пошкодження будівель .

Викликає занепокоєння стан зберігання пестицидів  і агрохімікатів  в господарствах  району , кількість  агрохімскладів з року  в рік  скорочується  , санітарно – технічний стан їх  незадовільний ,  частина складів безхозні .

При дослідження продукції  сільгосппідприємств  на залишки  пестицидів і  агрохімікатів  забрудненість  їх залишковими кількостями  пестицидів  не виявлялась .

В районі 11  населених пунктів  віднесено  до зони посиленого  радіологічного  контролю. В усіх   продуктах харчування  вміст  радіонуклідів є меншим  в десятки разів  від допустимих  рівнів .

В 2014 р.  санітарно – хімічною лабораторією  досліджено 40 зразків продукції  на вміст нітратів  , перевищень нормативів не виявлено .

Щодо  води , як харчового продукту номер один .

Про важливість  води свідчить той факт , що її  вміст у різних органах  і тканинах  людського організму становить 70-90 % . Споживання якісної води забезпечує  нормальну роботу  всіх внутрішніх органів .

Як же здійснюється  питне водопостачання населення району ?

Централізоване  водопостачання (водогони) в районі мають 21 населений пункт із 42 , інша частина  людей  забезпечується  питною водою  з децентралізованих  джерел – це індивідуальні  свердловини  , криниці , тощо . Водозаборів  із поверхневих водойм в районі немає .

м. Тальне  забезпечується водою з  централізованих джерел  водопостачання . Комунальний водогін  . який  об’єднує 7 локальних водогонів  забезпечує водою  до 12 000 осіб (76 %).

В комунальний  водогін міста  питна вода поступає  із 12 артезіанських свердловин . Всі свердловини знаходяться в робочому човні . Всього  свердловин , які можна задіяти  для подачі  води населенню 19 , які забезпечуються водоносним горизонтом  кристалічних  порід , що  представлений  сірими тріщуватими гранітами .

Всього  по  населених пунктах району  питна вода  подається із 69 свердловин .

В 2014 р. було досліджено  617 зразків води в т.ч.  санітарно – хімічних досліджень – 286 , перевищення держстандарту  по вмісту нітратів  було в 108 пробах  та 331 проба  на бактеріологічні  дослідження – невідповідність стандарту  виявлено в 3 пробах .

Всі  випадки   мікробного забруднення виявлені  у  розподільній мережі  водогону , що  говорить про  неналежне  утримання  водонапірних  башт , технічних комунікацій  , їх своєчасне  очищення  та дезінфекцію . По санітарно – хімічних  показниках вода з криниць  , каптажів  має більше  відхилень від норми і це  зрозуміло – водоносні горизонти  знаходяться ближче  до поверхні  землі , відповідно  і більш інтенсивно забруднюються .

Із 108  зразків води досліджених із  криниць , перевищень по вмісту нітратів  виявлено в 59  зразках . негативний вплив  на організм людини  може спричинити  надлишкова кількість  нітратів  , яка знаходиться  у питній воді . Так  вода , яка містить  понад  50 мг/л нітратів  може викликати  метгемоглобінемію . Хвороба   настає  в результаті  того , що нітрати  під впливом  бактерій , що мешкають в кишечнику  відновлюються   до нітрітів , які всмоктуючись в кров  , частково інактивують  гемоглобін , який переносить кисень . В результаті може  виникнути  кисневе голодування.

До 30 %  питної води  має  невідповідність по жорсткості . Жорсткість  води обумовлюють  солі кальцію та магнію . В жорсткій воді  погано милиться мило , оскільки  при цьому іони натрію  мила заміщаються кальцієм і магнієм , внаслідок чого утворюється  пластівчастий осад. При забрудненні  води  лужними  стічними  водами жорсткість її підвищується .  Вивчення захворюваності  населення   показало , що  при систематичному  використанні води з  високою жорсткістю  частіше виникає  сечокам’яна хвороба.

   В 2014 з метою профілактики отруєння дітей віком від 0 до 3-х років нітратами лабораторно було досліджено 98 проб води в приватних та громадських криницях 38,8% не відповідало нормі. В деяких криницях вміст нітратів складав 400 і більше мг/л. перевищуючи норму у 9 разів. Тому кожний господар не байдужий до свого здоров’я і здоров’я своїх рідних  повинен знати яка якість води що споживається його родиною . В разі неможливості приведення води до  нормативних показників використовувати її виключно для санітарно-побутових потреб.

       Вплив води на здоров’я людини безперечний , невідповідність якості питної води нормативним вимогам є однією з причин поширення інфекційних (вірусний гепатит А, черевний тиф, рото вірусна інфекція тощо) та неінфекційних (системи травлення, серцево-судинної, ендокринної системи тощо) хвороб. Нестача або надлишок у воді тих чи інших макро та мікроелементів викликає відповідну реакцію організма . Всі знають де мало у воді йоду « ендемічна » хвороба – зоб, фтор – « ендемічний »карієс зубів, надлишок фтору – «ендемічний» флюороз, нітратів – водно-нітратна метгемоглобінемія і т.д. 

     Багато наукових досліджень щодо впливу на стан здоров’я різних хімічних елементів (кальцій, залізо, хлор, бор, марганець тощо) шо  знаходяться у питній воді ,підтверджують виникнення різних соматичних хвороб  тому треба враховувати якість води та робити все щодо оздоровлення наших джерел водопостачання та профілактики захворювань.

 

Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 624 | Завантажень: 23 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]