Вітаю Вас, Гость
Головна » Файли » Наши файлы

Сергій Федоринчик.Проект ЗУ "Про громадські організації"
04.09.2010, 01:12
Шановні колеги в громадських організаціях!
За вказівкою Кабміну по всіх міністерствах, відомствах та обласних державних адміністраціях зараз терміново проходять обговорення законопроекту "Про громадські організації". Бо в Кабміні констатували, що широкого громадського обвгорення цього законопроеку не отрималось, і вирішили налдолужитити це з використання держапарату. Органи державної влади та державного управління мають зібрати існуючі при них громадські Ради і почути думку громадськості про цей Закон. Серпень - найгірший для цього час, але бюрократична машина запрацювала.
Залежно від рівня виконавської дисципліни у відомствах, складу Гром.Рад, рівня заангажованості членів цих Рад долею третього сектора загалом та глибини ознайомлення зі змістом законопроекту, думки щодо законопроекту надходять різні. Не виключено, що підсумково Кабмін (або Мінюст за його дорученням) зробить висновок, начебто громадськість у цілому підтримує цей законопроект та його треба приймати.
Громадська Рада при Мніприроди, до якої я належу, в минулому році співробітниками підрозділу Кабміну по звязках з громадськістю була визнана найактивнішою та найконструктивнішою. І не дивина - ця Рада найдавніша, створили її не чиновники, а самі громадські організації, і не один раз змушували Мінприроди рахуватись з нашою думкою. Але ще тільки запланувала нинішня Голова нашої ГР п. А.Єришева засідання з обговорення законопроекту, як стало відомо, що спвробітник Мінприроди п. Л.Яременко вже встиг відрапортувати в Кабмін, що громадські організації йому зауважень по законопроекту не надали, отже в цілому законопроект їх задовільняє.
Цікаво, що сам Мінюст демонструє ситуацію "чоботаря без чобіт". Постанова КМУ No.1378 "Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики", яка передбачає створення Громадських Рад при всіх органах державної влади, була прийнята ще восени 2004 р. З того часу Громадська Рада при Мінюсті формувалась двічі, але ЖОДНОГО РАЗУ НЕ БУЛА ЗІБРАНА. Знаємо це з відповідей МЮ на наші запити.
Відповідно, ця ГР не залучалась (принаймні, досі) до обговорення згаданого законопроекту. Ще смішніше, що Мінюст не залучив її навіть тоді, коли проводив обговорення проекту нового Положення про Громадські Ради (див.
http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=603277333&mode=thread&order=0&thold=0
Просто дивно, що розробки МЮ для усіх громадських організацій чомусь неможливо чи не бажано обговорити напряму саме з тими громадськими організаціями, які здебільшого мють юридичний чи проаозахисний профіль, і яких МЮ визнав гідними бути членами своєї ГР та спроможними РАДИТИ Мінюсту.
Є правда, принаймні один член цієї ГР - Максим Лациба (Український центр незалежних політичних долсдіжень), який не тільки позитивно оцінює цій законопроект, але і активно його лобіює. На жаль, він не ініціював зібрання ГР при Мінюсті.
Звичайно, дивлячись правді в очі, треба визнати, що спільнота українських громадських організацій загалом має свої кризові яища, і перебуває в маргінальному (тобто, мало впливовому на політеліту та суспільство) стані. Безумовно, є багато видатних виключень - наприклад, Харківська правозахисна група, Національний Екологічний центр України, Херсонський Фонд милосердя та здоров'я, харківська екологічна організація "Печеніги", Донецький благодійний фонд "Доброта", Чортківське еколого-гуманітарне об'єднання "Зелений світ" тощо.
Але цих виключень можна набрати два-три десятки, а громадських організацій зареєстровано багато тисяч. В половині адміністративних районів (загалом їх в Україні приблизно 600) взагалі не помітно якоїсь суспіьної активності громадських організацій.
Через те зараз настає момент істини для українського третього сектору : чи прозвучить від цієї спільноти напівсонний "одобрямс" (або спритні чиновники покажуть його самі), чи все таки буде багато голосів проти цього законопроекту?
По-перше, цей законопроект набагато слабший і бідніший за потенційними можливостями для громадських організацій, ніж проект Закону "Про непідприємницькі організації", розроблений Інститутом Громадянського суспільства (А.Ф.Ткачук). У 2002 р. цей законопроект пройшов не тільки досить широке громадське обговорення, але і перше читання у Верховній Раді.
Здавалося б, ця вже зроблена робота має стати відправною точкою для мінюстівців в розробці нового законопроекту. Чому цього не відбулось, офіційно МЮ мовчить. Неофіційно ж я чув, начебто чиновники МЮ в кулуарних розмовах говорили, що в разі прийняття такого законопроекту громадським організаціям стане легше, але співробітникам МЮ - значно важче. Бо не завжди рівень кадрів, особливо в районних підрозділах МЮ,
задовільняє тим вимогам до держслужбовців, які випливають зі змісту цього законопроекту, і може виникати чимало неприємних ситуацій для мінюстівських працівників.
З реальністю стану державного апапрату теж треба рахуватись, і якби таке було сказано чесно та вголос, то можна було б шукати той компромісний рівень прогресу, який і громадськість відчує, і чиновники не часто в калюжу сідатимуть. Обрати шлях не революційних змін, а еволюційних - скажимо, розробити поетапний план вдосконалення, і вносити наступну порцію поправок кожні три роки.
Зрештою, прожили громадські організації України за чинним Законом "Про обєднання громадян" вже 18 років - були непорозуміння в стосунках з Міню том, були конфліктні ситуації (в тому числі конфлікт Мінюсту з нашою організацією - УЕА "Зеленимй світ" триває досі), але не масові. Отже, чинний Закон не такий вже й поганий, хоча і назріла певна кількість поправок - які якраз і треба виводити з фактів ПРАКТИКИ застосування цього Закону.
(Зовсім коротко про справу УЕА "Зелений світ", Статут якої зареєстрований Мінюстом 30.12.1992. Внаслідок трьох неправомірних рішень Мінюсту (у 1995 р та 2000 р.р.) у 2000 р виникла ще одна організація з іншим Статутом (від 14.07.2000), іншим складом (переважно на основі осередків Партії Зелених України" та іншим керівництвом, але з такою ж назвою. Це прямо суперечить вимозі ст.12-1 Закону "Про обєднання громадян" щодо унікальності назви". Листування з МЮ нараховує більше 100 позицій, але жодна з відповідей не завдовільняє вимогам Закону "ПРо звернення громадян. Скарги на дії посадовців департаменту легаліщзації направляються а розгляд саме до них же!)
Законопроект Мінюсту "Про громадські організації" - це ні Богу свчка, ні чорту кочерга! Оскільки на 90% він повторює зміст чинного Закону, то було б логічним всі пропоновані зміни викласти саме як низку поправок, і дати грунтовне пояснення по кожній, ілюструючи прикладами з реальної практики - чому, кому і для чого вони потрібні. Тоді набагато більше громадських організацій знайшли б час для ознайомлення з цими поправками та їх обговоренням. А так попробуй розберись в ребусі на 31 сторінці, що є принциповими новаціями, а що перефразуванням норм чинного Закону! Треба класти поруч текст чинного Закону, кожному читачеві вручну будувати таблицю відмінностей - навіть для досвідченого юриста ця робота
займе як мінімум повний робочий день.
Але навіть за начебто однакового змісту з чинним Законом невеликі відмінності у формулюваннях порівняно з нинішніми можуть вилитись у дуже велику різницю при практичному застосуванні цих формулювань чиновниками Мінюсту. Тобто, кожна така зміна формулювання- зовсім не безневинна, а може потягти серйозні проблеми для громадських організацій, і господарями положення у випадках неоднозначного тлумачення будуть чиновники.
Отже, Мінюст явно не поважає спільноту громадських організацій, навязуючи їй обговорення своєї творчості в спосіб, завідомо марнотратний для колективного часу громадськості.
Та й чи варто взагалі витрачати на це час - не ясно хоча б тому, що МЮ так і не "удосужився" зібрати свою Громадську Раду для попередньої оцінки цього законопроекту. Чи підтримала б вона цей законопроект - не очевидно. Навіть якби вона зібралсь і схвалила цей законопроект, то це все одно мало б позитивне значення - що Постанови КМУ обовзяокві для всіх відомтсв. А так відсутність елементарної виконавської дисцпипліни - невиконання Постанови КМУ No.1378 свідчить, що у внутрішій свідомості мінюстівців доминує правовий нігілізм. Міністри різних політичних орієнтацій з 2004 р змінювались багато разів, але тихе небажання апарату МЮ працювати з громадськістю все одно перемогло.
Похапцем (немаю час вчитиватись), деякі позиції нового Законопроекту, які явно погіршать ситуацію для нормальних громадських організацій:
1) Можливість створювати громадські організації для юридичних осіб (ст.6 п.1 законопроекту) означає, що відома ахметовська управлінська компанія "Систем кепітал менеджмент", яка керує сотнями менеджерів різних підприємств ахметовської імперії, зможе оперативно створити сотні громадських організацій з потрібними їй позиціями з будь-яких питань. Коли аналогічно вчинять фірми Коломойського, Пінчука та інших олігархів, громадський рух просто потоне в море цих псевдогромадських організацій-зомбі.
2) Нині легалізація шляхом повідомлення відбувається просто по факту повідомлення. За новим законопроектом, органи МЮ можуть і відмовити в легалізації (ст.15 п.6).
3) Якщо на думку чиновників МЮ легалізована громадська організація кілька років не діє, то вони можуть оголосити її діяльність припиненою (ст.20 п.7)
Найчастіше згадується як обгрунтування нового законопроекту "Про громадські організації" рішення Європейського суду у справі "Корецький та інші проти України" - є на сайті Мінюсту за посиланням http://www.minjust.gov.ua/files/Koreckiy_20100208.zip
В ньому сказано щодо ПРАКТИКИ Мінюсту: "Суд вважає, що втручання у свободу об'єднання заявників не було виправданим". Тобто, навіть за чинним в Україні Законом "Про обєднання громадян" відмова Київського міського управління юстиції в реєстрації "Громадянського комітету за збереження дикої (корінної) природи Березняків" випливала не з вимог Закону, а з довільного тлумачення положень Закону працівниками Київського міського управління Мінюсту.
Тобто, нормальна реакція Мінюсту на рішення Європейського суду з прав людини мала б полягати у ЗМІНІ ПРАКТИКИ СВОЄЇ РОБОТИ за Законом "Про обєднання громадян", а не в маніпуляціях з текстом чинного Закону. В жалюгідному обгрунтуванні сказано про цей Закон: "який слід визнати застарілим та таким, що не забезпечує дотримання європейських стандартів у сфері правового регулювання діяльності громадських організацій."
Яким би ні був новий Закон, за збереження підходів, що склались в Мінюсті, права членів громадських обєднань будуть безкарно порушуватись чиновниками.

ПРОПОЗИЦІЇ:

1) Вважати пропонований законопроект "про громадсьі організації" таким, що погіршить становище громадських організацй Україні. Звертатись до ВРУ з вимогою не приймати його.

2) Поновити роботу над законопроектом "Про непідприємницькі організації" (Інститут громадянського суспільства, А.Ф.Ткачук)

3) Звернутись до КМУ, щоб він зобовязав Мінюст в порядку дотримання адміністративної дисциппліни скликати засідання Гром.Ради при МЮ, і запропонувати цей ГР на першому засдання заслухати інформацію про справу УЕА "ЗС".

З повагою -

Сергій Федоринчик, керівник інфоцентру УЕА "Зелений світ"

-- а/с 449, Київ-1, 01001; т.(044)456-34-35, моб(099)220-30-14;
ел.пошта: <fedoryn ВУХО gmail КРАПКА com>, <ueazs ВУХО meta КРАПКА ua>
Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 833 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]