Вітаю Вас, Гость
Головна » Файли » Наши файлы

Новий бульдозер для Януковича – це небезпечно!
26.09.2010, 00:04

Новий бульдозер для Януковича – це небезпечно!

 

Конституційний Суд зачинився від преси для підготовки рішення.

За тиждень-два конституційна реформа буде скасована.

Янукович отримає приз, за який він боровся у 2004-му – повноваження Кучми.

 

У січні 2009-го я оприлюднив проект Конституції Порядку. Виступав тоді і виступаю зараз за президентську форму правління. За якої всенародно обраний Президент сам формує і сам очолює Уряд. Щоб Президент розпочинав виконання своєї передвиборчої програми з першого ж дня, незалежно від коаліційних розкладів у парламенті. І Президент персонально відповідав за результати діяльності виконавчої влади, яку він формує і очолює.

 

Переконаний, на наступні 10-15 років для України це саме та форма правління, що (за певних умов!) допоможе зупинити руйнівні процеси і перевести країну в режим стійкого розвитку.

 

Янукович, начебто, робить те саме. Але насправді не те – бо не дотримано кількох важливих умов! Як мінімум, трьох.

 

Перше – у Конституції Порядку я передбачив дієві запобіжники проти узурпації влади Президентом. Серед них – скасування недоторканності Президента, спрощення процедури імпічменту Президента, оголошення простою більшістю Ради референдуму щодо довіри (недовіри) Президентові, посилення впливу парламенту на кадрові призначення в силових структурах, при формуванні керівництва національних регуляторів і багато іншого.

 

Нічого цього у Конституції, яку отримає Янукович, не буде! До того ж Янукович уже сьогодні перебрав на себе контроль над усіма силовими і правоохоронними структурами, над судовою гілкою влади – без жодних дієвих запобіжників проти узурпації. Це небезпечно!

 

Друге – у Конституції Порядку я передбачив посилення повноважень і зміцнення ресурсної бази органів місцевого самоврядування. Вирішення ключових, важливих для людей питань мало б бути перенесено з Києва на регіональний рівень, до місцевих громад. З відповідними фінансовими ресурсами – які йшли б на місцевий рівень напряму, оминаючи центральний Уряд і київських чиновників.

 

Нічого цього у Конституції, яку отримає Янукович, не буде! До того ж Янукович уже сьогодні встановив контроль над місцевою владою, в тому числі мерами більшості міст. А запланована ще в 2007-му реформа місцевого самоврядування (перерозподіл повноважень і ресурсів з Києва на місця) у липні 2010 року окремим розпорядженням Кабміну була відкладена на 2014 рік!

 

Таким чином, замість пропонованої мною децентралізації, Янукович навпаки – максимально централізує владу у Києві. Баланс влади складається явно на користь центру, а насправді однієї особи – Президента. Це небезпечно!

 

Третє – У Конституцію Порядку я заклав реальні (революційні, без перебільшення) обмеження на нормотворчу активність владних структур. Забороняється Кабміну і всій вертикалі влади видавати підзаконні акти (якими сьогодні у кожному кабінеті мордують громадян і підприємців), крім випадків, коли це прямо вказано у законі (як виключення). Закони мають бути актами прямої дії, без можливості їх спотворення відомчими положеннями, інструкціями, роз’ясненнями, бо це – коріння хабарництва. Якби така норма стала частиною Конституції, то протягом півроку більшість чинних підзаконних актів (а їх десятки тисяч) була б скасована, а дійсно важливі і потрібні норми – були б включені як доповнення до законів. Це посилило б реальні права і свободи громадян, підприємців, сприяло б формуванню середнього класу в країні, зміцненню громадянського суспільства – як ще одного запобіжника від зловживань і узурпації влади.

 

Нічого цього у Конституції, яку отримає Янукович, не буде! Збережеться і навіть посилиться нинішня репресивна практика податківців, митників, правоохоронців… Це небезпечно!

 

І насамкінець, бажання отримати ширші владні повноваження можна зрозуміти і якось виправдати тоді, коли на горі владної піраміди мають продуману стратегію, коли ця стратегія відповідає національним інтересам країни, коли вона усвідомлена і підтримана суспільством, коли є команда відповідальних і моральних державних менеджерів, здатних втілити цю стратегію у життя.

 

Сім місяців перебування команди Януковича при владі показали, що нічого з вказаного вище немає. Є оновлена іншими людьми державна машина, ззовні міцна і монолітна, як бульдозер. Двигун реве на повну потужність, але бульдозер стоїть на місці, не рухається. Не знають? Не вміють?

 

То що зміниться, коли Янукович отримає повноваження Кучми? Двигун бульдозера замінять на сильніший, шуму і диму буде більше. А щось добре це дасть Україні? Я не впевнений, скоріше навпаки. І це небезпечно!

Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 814 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]