Вітаю Вас, Гость
Головна » Файли » Наши файлы

Лист В. Януковичу: Припиніть полювання Служби безпеки України на істориків!
14.09.2010, 00:32
Лист В. Януковичу: Припиніть полювання Служби безпеки України на істориків! TOP
10.09.10

Президенту України
В.Януковичу

Генеральному Прокурору України
О.Медведьку

Голові Служби безпеки України
В.Хорошковському
Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група вимагають припинити полювання Служби безпеки України на істориків

8 вересня о 7:30 годині з поїзда № 92 на залізничному вокзалі м. Києва шестеро (!) співробітників СБУ затримали Руслана Забілого, історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів) і відвезли в приміщення СБУ по вул. Володимирська, 33.

При затриманні жодна особа не представилася, не пред’явила свої документи. Його попросили «пройти в машину». Йому також не було повідомлено про причину затримання. Санкції на затримання працівники СБУ не мали. Забілого не ознайомили з його правами при затриманні, не дали зробити жодного дзвінка, окрім дружини, а також проігнорували вимогу надати адвоката для захисту.

Чотирнадцять з половиною годин тривав допит. Допит проводили працівники СБУ, при цьому вони не представилися та не пред’явили жодних документів.

Очевидно, що такі дії СБУ є порушенням статті 29 Конституції України та кримінально-процесуального законодавства.

Під час допиту, без жодних законних підстав, працівники СБУ намагалися переконати його добровільно віддати свій ноутбук та два зовнішніх жорстких диска для накопичення інформації. Там містилися електронні копії історичних матеріалів і його наукові дослідження. Історичні матеріали складаються з 16 тисяч архівних документів, котрі СБУ розсекретило в 2009 році та передало у публічні електронні бібліотеки. Наприклад, ці документи є в НАУКМА та Львівському національному університеті імені І.Франка. Тобто, ці дані вже давно не становлять державну таємницю.

Не переконавши Забілого підписати акт добровільної передачі ноутбука та дисків, працівники СБУ без жодної санкції суду та з численними порушеннями законодавства оформили акт виїмки ноутбука та двох зовнішніх жорстких дисків. При цьому, ні ноутбук, ні диски не були опечатані, що дозволяє внести до них будь-яку інформацію.

Забілий тепер обґрунтовано побоюється, що в його комп’ютер можуть додати будь-яку інформацію, необхідну для його переслідування.

Лише після розголосу інформації про затримання 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ:

«Службою безпеки України порушено кримінальну справу за фактом готування до розголошення співробітником СБУ відомостей, що становлять державну таємницю, тобто за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 15, ст. 328 Кримінального кодексу України.

Встановлено, що співробітник СБУ Забілий Р. В. з метою передачі третім особам несанкціоновано зібрав відомості, що становлять державну таємницю. 8 вересня 2010 року після прибуття зі Львова до Києва він був затриманий із цими відомостями.

Наразі встановлюється коло осіб, яким призначалась зазначена інформація.»

Такі повідомлення можна розцінювати, як порушення презумпції невинуватості, оскільки до рішення суду стверджується про доведеність вчинення злочину конкретною особою.

На диво швидким є й твердження про те, що у Забілого знайшли матеріали, котрі становлять державну таємницю. Невже вже проведена експертиза кількох терабайтів вилученої інформації й встановлено, що ці документи таки становлять державну таємницю?

9 вересня також стало відомо про вказівку керівника львівського обласного СБУ не допустити на робочі місця і до робочих комп’ютерів дирекцію і наукових співробітників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів). Нагадаємо, що у 2009 році СБУ передала приміщення колишньої тюрми КДБ для створення музею.

УГСПЛ та ХПГ стурбовані відвертим нехтуванням кримінально-процесуальним законодавством працівниками СБУ, дії яких швидше нагадують діяльність КДБ у радянські часи.

УГСПЛ та ХПГ вважають, що подальше полювання на істориків, вилучення історичних документів та продовження зберігання грифу «таємно» на значній їхній частині, є кроком до тоталітарного майбутнього, де твориться штучна історія, що не базується на реальних фактах і історичних подіях. Не можна допустити, щоби питання якою є історія нашої країни вирішувала спецслужба та політики, а не історики та дослідники.

Нагадаємо, що розсекречені в 2009 році 16 тисяч документів з архіву СБУ складають лише декілька відсотків від загальної кількості документів, що зберігаються в цьому архіві. Досі не розсекречені мільйони документів про політичні репресії, що зберігаються в архівах, хоча для багатьох з них максимальний за законом термін засекречування –75 років – давно закінчився. Наприклад, зовсім немає доступу до архіву МВС, де зберігаються сотні тисяч архівних справ розкуркулених у 1930-1931 рр. Українці досі залишаються народом, який фактично не знає власної новітньої історії, бо доступ до її джерел закритий. На цьому тлі подібні «спецоперації» проти істориків виглядають дикунством, тим більше, що йдеться про документи, втаємничені давно не існуючою державою – СРСР – яка таким чином просто приховувала свої злочини проти російського, українського та інших народів, які мали нещастя жити під її юрисдикцією.

У зв’язку з цим ми вимагаємо:
Від Президента України: здійснити перевірку законності дій працівників дій СБУ, а також обґрунтованості зупинення фактичної роботи Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів);
Від Генерального прокурора України: перевірити законність затримання Р.Забілого та дотримання його права на свободу та особисту недоторканність при цьому, дотримання процедури його допиту, дотримання його права на захист та законність здійснення виїмки ноутбука та двох зовнішніх жорстких дисків, також обґрунтованість порушеної кримінальної справи;
Від СБУ: здійснити внутрішню перевірку законності дій працівників СБУ, а також повернути вилучені ноутбук та два зовнішніх жорстких диска;
Від СБУ: відновити у повному обсязі діяльність Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів).

Володимир Яворський

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Євген Захаров

член Правління Української Гельсінської спілки з прав людини, співголова Харківської правозахисної групи, член Правління Міжнародного товариства «Меморіал»

СБУ "порадила” історику, який вивчає діяльність УПА подумати про сім’ю TOP

http://unian.net/ukr/print/395079
09.09.2010

Лана Самохвалова
Руслан Забілий, директор
львівського Національного музею
меморіалу пам’яті жертв
окупаційних режимів "Тюрма на
Лонцького”

СБУ вилучив документи про те, що КГБ розробляв легенду щодо участі Шухевича в єврейських погромах… СБУ синхронно з російським ФСБ розбудовує гуманітарний простір?..

Учора о сьомій тридцять ранку, коли один з головних дослідників УПА, директор львівського Національного музею меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького” (який було створено за президента Ющенка і який перебував у структурі СБУ) Руслан Забілий вийшов з львівського потягу на київську платформу, і його оточили співробітники СБУ. Пана Забілого запросили в автомобіль, відвезли в офіс, де протримали 14 годин, "опитуючи” на історичні теми.

Співробітники спецслужб примусово, без дозволу історика вилучили в нього всі електронні носії, де зберігалися документи щодо діяльності УПА, які він накопичував протягом кількох років, та порушили проти нього кримінальну справу.

Музей, очолюваний Русланом Забілим, було створено за президента Ющенка, і він перебуває в структурі СБУ.

Ми поставили панові Забілому, а також колишньому голові архіву СБУ Володимиру В’ятровичу, яким теж цікавилися його колишні колеги, кілька запитань.

[...]

Що мав із собою Руслан Забілий?

У нього були вилучені історичні документи, які розповідають про функціонування в Україні радянського тоталітарного режиму. Це розсекречені документи з архівів СБУ, зокрема щодо радянської карально-репресивної системи... Це електронні копії документів УПА. Це накази командування УПА, інструкції, звіти про виконання операцій, величезна кількість листівок.

Чи були в Руслана документи, які стосувалися дискредитації УПА радянською владою?

Так. Там був масив документів, який стосувався творення легенди про Нахтігаль, про нібито участь Романа Шухевича у єврейських погромах. Це були інструкції КДБ, як саме готувати свідків до процесу проти Нахтігалю, чіткі вказівки, що свідки мають говорити. Був такий цікавий момент, коли один зі свідків виявився настільки нахабним, що вирішив поторгуватися з КДБ, казав, що готовий сказати все, що треба, але за це попросив путівку до Східної Німеччини.

Ще там були документи про Голодомор. 1983 року КДБ інформувало керівництво партії, що на Європі розгортається кампанія проти Голодомору і слід чинити спротив. Одне слово, ці документи історичні і не містять якоїсь державної таємниці.

Ці документи були лише в базі Забілого?

Очевидно, що ні. Більшість із них є доступними через той електронний архів, які створював я. Це цілий масив документів, які показують, як формувалася та структурувалася армія УПА. Це накази головного командування УПА за оригінальними підписами Романа Шухевича. Там є цікаві матеріали про тренінги та підготовку вояків УПА. Вони вивчали історію, географію, та політологію. Це крім рукопашної боротьби та інших військових наук. Там було кілька тисяч фотографій вояків УПА.

Що таке музей "Тюрма на Лонцького”, який очолює Руслан Забілий?

"Тюрма на Лонцького” як музей була відкрита у червні минулого року. Там була тюрма під час польської окупації міжвоєнного періоду. І з 1939 по 1941 рік, за першого приходу радянської влади там теж була тюрма. У 1941 році там було одне з наймасштабніших знищень в’язнів: коли відступала радянська влада, вона знищила двадцять тисяч в’язнів. У 1941-1944 роках там було гестапо, далі - у 1944-1991-му - тюрма КДБ. Через тюрму пройшли всі українські дисиденти.

До кінця року там мала відкритися експозиція, присвячена дисидентам.

Від автора. Сьогодні проти Руслана Забілого СБУ порушила кримінальну справу. Символічно, що саме у вересневі дні сорок п’ять років тому Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус виступили з протестом проти репресій. Чорновіл потім опинився в тюрмі на Лонцького, саме тій, що стала музеєм, яким керує Руслан Забілий.

Очевидно, ті співробітники департаменту СБУ, які раніше займалися російськими спецслужбами(він припинив свою роботу) тепер взялися за українських істориків. Не виключено, що вони синхронно з російськими спецслужбами розбудовують новий гуманітарний простір і ловлять тих, хто заважає. Ніко Ланге, Руслана Забілого... Хто наступний? Можливо, тим панам із органів дали завдання – будувати неагресивний образ Росії? Ми ж не проти, це я запевняю як етнічна напівросіянка. Але чому ціною брехні, а не спільних переговорів та узгодження позицій? Чому ціною свободи українських істориків?

В одній зі своїх колонок я запитала: невже в Україні живуть лише нащадки тих, хто стояв у загороджувальних загонах. Тоді мені передзвонив Володимир В’ятрович і сказав, що в Україні живуть і нащадки тих, хто сидів у криївках та виборював незалежність, і вони кращі за перших. Не знаю, чи кращі... Але вони люблять країну й нікого не бояться.

Лана Самохвалова

Р.S. А загалом усе це гидко й принизливо для працівників спецслужб. Країну розтягують по шматках, а їх змушують істориками займатися.

Вся стаття: http://unian.net/ukr/print/395079
Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 693 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]