Вітаю Вас, Гость
Головна » Файли » Наши файлы

Коментар "За виборність суддів" Експерт уряду громадянського суспільства Олег Березюк
08.09.2010, 22:35

Експерт уряду громадянського суспільства дав коментар щодо руху

«За виборність суддів»

 

Експерт Уряду громадянського суспільства «Громадського руху Олега Рябоконя» Олег Березюк дав свою оцінку ініціативі Асамблеї ГО малого і середнього бізнесу розпочати рух «За виборність суддів». Зокрема, голова ГО «Українське юридичне товариство» зазначив, що тема виборності судді є надзвичайно актуальною, але має свої недоліки.

«  - Враховуючи те, що в Україні народ є єдиним джерелом влади, то судді як представники судової гілки влади за логікою діючої Конституції, також могли б отримувати свої повноваження безпосередньо від джерела влади, тобто від народу, як їх, наприклад, отримує Президент України, народні депутати України та представники місцевого самоврядування.

У звязку з цим  ідея обрання суддів є досить привабливою з точки зору демократії, але вона має свої недоліки. У першу чергу, слід звернути увагу на те, що процедура виборів буде мати значне емоційне навантаження, що може перешкоджати виборцям прийняти обєктивне рішення.

      У результаті, на посаду судді буде обраний популіст, який не має юридичного досвіду, а лише на короткий час зуміє сподобатись виборцям. У результаті такої помилки виборців будуть страждати і громадяни, і вся система правосуддя.

      На мій погляд, більш цікавою є так звана «масачусетська система» призначення суддів, яка діє в деяких штатах США. Суть її полягає в тому, що спеціальна комісія відбирає трьох кандидатів. Губернатор штату призначає одного із трьох кандидатів на посаду судді, а через рік проводиться референдум щодо довіри цьому судді в тому окрузі, де він судить. Якщо суддя судить справедливо – залишається на посаді. Якщо суддя виносить несправедливі рішення і люди висловлюють йому недовіру, то він має піти у відставку.

      Аналогічну систему можна було б застосувати і в Україні.

      Наприклад. Вища Рада Юстиції (не така, яка діє сьогодні, а така, яка буде складатися із суддів у відставці) здійснює відбір кандидатів на посади суддів. Президент призначає когось одного із трьох запропонованих йому кандидатів, а через рік проводиться референдум у тому окрузі, де цей суддя судить.

            З однієї сторони, це дасть можливість здійснити відбір на посади суддів професійних і компетентних кандидатів, а з іншої – забезпечити реальний контроль з боку народу за окремими суддями і судовою системою в цілому.», - вважає Олег Березюк.

08.09.10р.
Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 655 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]