Вітаю Вас, Гость
Головна » Файли » Наши файлы

Янукович застосував право вето до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»
06.02.2011, 00:29

Янукович застосував право вето до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

04.02.2011 р.

За офіційним повідомленням Прес-служби Президента України від 03.02.2011 р., Віктором Януковичем застосовано право вето до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якого було прийнято Верховною Ради України 13.01.2011 р.

У своїх  зауваженнях і пропозиціях направлених до Верховної Ради України Президентом  України зазначені наступні причини прийняття такого рішення, а саме:

По-перше, Законом звужуються права громадян щодо можливості прийняття участі в обговоренні при плануванні і забудові території.

По-друге, створюються можливості для втручання у виключну компетенцію органів місцевого самоврядування, у тому числі – по обмеженню компетенції сільських, селищних, міських рад щодо затвердження містобудівної документації, яка закріплена у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

По-третє, Закон не передбачає достатньої відповідальності за негативні наслідки, спричинені допущеними порушеннями будівельних норм, стандартів і правил у процесі проектування, експертизі проектів та будівництві об’єктів містобудування.

У своїх пропозиціях Президент України наполягає на обов’язковості врахування прав громадян, громад та місцевих рад під час підготовки містобудівної документації.

Крім того, Президент України наголосив на необхідності встановлення у Законі персоніфікованої відповідальності за негативні наслідки у разі порушення норм і правил, які регламентують діяльність у будівельній сфері.

Оскільки питання спрощення дозвільних та погоджувальних процедур у будівництві є надзвичайно важливими для розвитку економіки України,  Глава держави наполягає на тому, щоб його пропозиції до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» були невідкладно розглянуті Верховною Радою України на наступному сесійному тижні.

Джерело:  http://www.president.gov.ua/news/19272.html

      Коментар Президента Київського регіонального центру «Ділова ініціатива» Коломієць Л.Г. з цього приводу та наслідків перегляду Закону  Верховною радою України:

« Напередодні прийняття цього законопроекту  04.01.2011 р. у        м. Києві  пройшло  громадське обговорення  законопроекту «Про регулювання містобудівної діяльності», в якому взяли участь  керівники професійних об’єднань, громадські експерти з питань будівництва та архітектури, цей захід було організовано нашим Центром.

Реагуючи на наміри влади щодо стрімкого прийняття законопроекту   відразу після новорічних свят ( прийнято - 13.01.2011 р.), ми звернулися до керівництва країни, Верховної ради  її профільного та регуляторного Комітетів,  з нижче зазначеними зауваженнями та вимогами, які було викладено у наших зверненнях: ( повний текст читати на сайтах:  http://bizvolnet.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=423&Itemid=63;http://asambleya.org/ru/node/69.).

      Не допустити прийняття у другому читанні законопроекту  "Про регулювання містобудівної діяльності"у зв’язку з грубими  порушеннями законодавства України, а саме:   

- Закону«Про засади державної регуляторної політики  у сфері господарської діяльності»,  не дотримання головних вимог Закону щодо регуляторних процедур, а головне за відсутністю економічних розрахунків – АРВ, завдяки чому регуляторним органом  не було враховано наслідків негативного впливу Закону на різні суб’єкти господарювання, значного збільшення витрат держави на його впровадження та негативних наслідків для населення. Зазначений регуляторний акт  підготовлено  регуляторним органом – Міністерством  регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України ( далі – МРБ) з багато чисельними  порушеннями регуляторного законодавства України,  а тому не може бути ухвалено Верховною Радою України  без широкого громадського обговорення та усунення всіх порушень законодавства.

     Ми завчасно повідомили владу, що у випадку прийняття даний  Закон довготривалий час  не зможе  ефективно запрацювати, у зв’язку відсутністю реальних механізмів його впровадження, багато чисельними протиріччями ( розбіжностями ) з нормами  діючого законодавства. Хоча б тому, що не прийнято Закон «Про саморегулювальні організації», тобто, не  використано  потенціал  цих об’єднань, їх сертифікованих  фахівців, завдяки чому   може бути створено найбільш  ефективний  механізм  спрощення  процедур  та  забезпечення  якості  у сфері будівництва.                   

    Президент України  дослухався до порад аналітиків та представників громадських об’єднань, висловлених  у ході  різних заходів, у т.ч. акцій  протесту, якими було попереджено владу про те, що з прийняттям закону будуть протизаконно обмежені права органів місцевого самоврядування, порушені Конституційні права територіальної громади, індивідуальних приватних забудовників, що поряд зі збільшенням повноважень органів виконавчої влади, інспекторів  Державної архітектурно - будівельної інспекції (далі - ДАБІ) призведе до нового витка зловживань і соціальної напруги.

Більш того, прийняття  законопроекту призведе до збільшення витрат державного бюджету  у зв’язку зі  збільшенням матеріальних  і фінансових витрат на його впровадження,  підвищенням чисельності  органів  виконавчої та місцевої влади, інспекцій ДАБІ, що не врахованоБюджетним кодексом України».

       Натомить,  запровадження  нових не притаманних  органам влади та інспекціям ДАБІ функцій, необґрунтованих повноважень, не визначених діючим законодавством  каральних,  додаткових управлінських та контролюючих функцій, створить  нові  бар’єри, корупційні схеми, збільшить свавілля влади, витрати  забудовників, вартість будівництва.

      Професійні об’єднання архітекторів, проектантів та будівельників неодноразово привертали увагу повноважних органів  влади на те, що відслідковується стійка тенденція спотворення та непомірного розширення функцій  державного  технічного нагляду за будівництвом, що є головною функцією  представників ДАБІ. Завдяки  чому надмірно  збільшуються повноваження представників цього органу, які з прийняттям цього Закону будуть перевищувати  статус  професійних експертів, а інколи  й самого суду. В той час, як їх професійний рівень  не  дозволить їм приймати  всебічно  виважені  об’єктивні рішення.

Саме це остаточно «розв’яже»  руки  архбудінспекторів  та спонукає  їх  до не правомірного прийняття та виконання  власних рішень, у т.ч.  щодо накладання  штрафних санкцій.

     Порівнюючи це з діями податківців,  у подібних випадках, існує  реальна  ймовірність  запровадження  плановості  збільшення штрафних санкцій  і намагання держави у такий спосіб поповнити бюджет, а це призведе до нових зловживань та соціальної напруги.  

     За нашим дослідженням, за такого стану справ  у країні,  де не забезпечено дотримання Конституції та законодавства, обмежено права  органів місцевого самоврядування , територіальної громади та  малого бізнесу щодо можливості  захисту своїх прав  у судах, саме у такий спосіб буде фактично  узаконено нові форми  «державного рекету», що  призведе до збільшення рейдерських  захоплень  майна, нових зловживань  на місцях.                      

За нашим висновком:

      За таких обставин, мета « революційного закону », як його назвала влада, щодо скорочення та спрощення процедур отримання дозволів та погоджень в будівництві -  не може бути досягнута.

     Наслідки прийняття законопроекту для бізнесу та населення – негативні, а для  держави  будуть  пов'язані  зі значними витратами, які  ні є доцільними та не визначені  Бюджетним кодексом. А відтак, мета запровадження законопроекту  з правової точки  зору не виправдана  є  відверто протекціоністською, такою що має ознаки  порушення  регуляторного, дозвільного та антимонопольного законодавства.

     Саме тому, у своєму зверненні від 04.01.2011 р. , ми наполягали на тому, щоб розгляд  даного законопроекту було відкладено на тривалий час, до врегулювання законодавчих та технічних протиріч окремих його статей та розділів. Слід зазначити, що під час прийняття законопроекту у Верховної раді 13.01.2011 р. було враховано багато з наданих нами зауважень, але не все що потрібно для забезпечення ефективної роботи Закону, тому ветування його Президентом України є правомірним.        

     Зараз, відповідачі на загальний зміст зауважень Президента України щодо заветованого ним Закону, можу впевнено казати наступне:

По-перше: ми безумовно погоджуємось з першими двома пунктами зауважень Президента щодо недоцільності звуження права громадян щодо можливості прийняття участі в обговоренні, протизаконності втручання  органів влади у сферу питань, які віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування,  саме про це йшлося у нашому зверненні. Інше питання, яким чином все це буде відображено і враховано при повторному розгляді Закону у Верховної раді України.

По-друге:  жодним чином не можемо погодитись з тритію тезою Президента України про те, що «Закон не передбачає достатньої відповідальності за негативні наслідки, спричинені допущеними порушеннями будівельних норм, стандартів і правил у процесі проектування, експертизі проектів та будівництві об’єктів містобудування». Це не має під собою реальних правових підстав, оскільки, все це достатньо визначено законодавством України.

    За всім цим ми не можемо не бачити те, що державними  «лобістами»  саме таких змін  виступає ДАБІ та Мінрегіонбуд України, які наполягають на запровадженні великих штрафних санкцій, розширенні повноважень власних інспекцій на місцях, що на нашу думку, є не правомірним, надзвичайно шкідливим та технічно необґрунтованим.

   Зрадівши заветованому Президентом України Закону  «Про регулювання містобудівної діяльності»,  нас продовжує  непокоїти те, що  під час його повторного розгляду у Верховної раді до нього може бути повернуто головні  одіозні  статті попереднього законопроекту (не підтримані депутатами 13.01.11 р.), а це в першу чергу, стосується збільшення повноважень представників ДАБІ, можливості відновлення скасованих розділів Закону щодо запровадження нових штрафних санкцій, тощо. За таких обставин, можу впевнено казати, що наслідками прийняття такого Закону буде збільшення корупції та зловживань в органах влади і архбудконтролю. Погодившись  на  це, влада  котре продемонструє нам, що благі наміри  щодо спрощення  дозвільних та погоджувальних процедур у будівництві, виведення галузі з кризи, зменшення термінів та вартості будівництва, продовжують залишатися лише добрими намірами, політичної волі запровадження яких немає»,  зазначила Коломієць Л.Г.

За повідомленням прес-служби Київського регіонального центру     «Ділова ініціатива».

http://bizvolnet.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=445&It...

 04.02.2011 р.                                                   

Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 607 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]