Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Наши файлы

Анатолій Процко. Про впровадження технології по одержанню синтез-газу з твердих побутових відходів
[ Викачати з сервера (45.5 Kb) · Викачати видалено (1) ] 03.02.2015, 20:21

Про впровадження технології по одержанню

синтез-газу з твердих побутових відходів

                                                    

        

      З 1996р. по 2005р. в Україні діяла державна програма «Використання відходів виробництва та споживання до 2005р.», згодом ця програма була продовжена до 2010р.

Для впровадження цієї програми була створена Кординаційна Рада «ТЕХНОГЕННІ РЕСУРСИ», яка припинила свою діяльність в 2010р. в зв’язку з закінченням дії державної програми.

Впровадження технологій по отриманню електроенергії з відходів є слушною для продовження цієї роботи.         На даний час країни ЕС мають програми по одержанню електроенергії з відходів. Дуже важливо розробити таку програму і в Україні. Після виконання державної програми за період 1996-2010р.р. матеріалів достатньо для створення такої програми.

      В Україні на даний час знаходиться 32,5 млрд. тон  відходів, з них 2,5 млрд. тон енергоресурс-

    них, що мають паливну складову, при використанні яких можно замінити 25% природного газу. Активну участь в роботі Кординаціної Ради приймали фахівці нашого підриємства, які входили до сладу секції по використанню енергоресурсних відходів.      

        Наше підприємство ПВП «Теплоелектропроект» було створено в системі Міненерго для розробки проектів по переробці енергоресурсних відходів, в тому числі ТПВ, та має значний досвід по цій тематиці, так як треба було вирішувати  проблему переробки ТПВ у містах-супутниках теплових та атомних електростастанцій з використанням різних технологій.   Надаємо нижче довідку по питанню одержання синтез-газу із ТПВ та шляхи реалізації таких проектів. 

1. Одержанням синтез-газу або піролізного газу з ТПВ займались ще з радянських часів. Проте у овоєнні цієї технології виникли великі труднощі, а саме :

1.1. Низька калорійність цього газу-900 ккал/кг у несортованого сміття та 1150 ккал/кг з відсортованого, в той час як у природного газу 8000 ккал/кг.

1.2. Змінюючийся фактично щомісяця морфологічний склад ТПВ і відповідно якість синтез-газу, при цьому ТПВ мають високу вологість 50% та потребують великих витрат на сушіння.  

1.3. Великі витрати на розклад ТПВ на газову (синтез-газ) та тверду фракцію (шлак). Тепловий баланс процесу розкладу ТПВ ( диструкції ) слідуючий : в 1 кг ТПВ в середньому міститься    1,3 квт теплової енергії, в той же час на диструкцію 1 кг ТПВ треба витратити 1 квт та на сушку ще 0,3 кг, бо ТПВ повинно подаватись в реактор у сухому вигляді. Таким чином технологічний процес є витратним.  

1.4. Наявність в одержаному синтез-газі шкідливих хімічних  сполук сірки,хлору,фтору та інших,що потребує великих витрат на його очищення.

1.5. Наявність в одержаному синтез-газі високо токсичних з’єднань діоксинів, фуранів, меркоптанів (високомолекулярних з’єднань сірки та хлору), що мають концерогенну дію на людину та не піддаються хімічній очистці.

1.6. Наявність в одержаному синтез-газі маслянистих та жирових домішок , які приводять до залипання фільтрів для його очищення  та довгих зупинок всієї лінії газифікації для прочисток фільтрів.

1.7. Синтез-газ дуже агресивний та роз’їдає внутрішні поверхні   обладнання  та трубопроводів при температурі вище 200 градусів, а покриття для захисту внутрішних поверхней має високу ціну та приводить до великих додаткових витрат.

2. В зв’язку з наведеними факторами найбільш простим використанням синтез-газу стало спалювання його в котлах, як домішок до природного газу. В цьому випадку  всі шкідливі сполуки в газі знешкоджуються при високій температурі в зоні горілок котла. 

3. Проте зусиллями різних інститутів та підприємств вдалося крок за кроком знаходити позитивні рішення та знімати перешкоди, які вказані в п.1, щоб використовувати синтез-газ самостійно без природного газу, зокрема в двигунах-генераторах для вироблення електроенергії.    

4. На кінці 90-х років на Україні почались спроби побудувати промислову лінію по переробці ТПВ по піролізній технології з одержанням синтез-газу.

4.1 В 1997-1999 р.р. будувалась промислова  лінія по переробці ТПВ потужністю 7 тис. тон на рік по піролізній технології в м. Суми при  підримці будівництва тодішнім губернатором області Щербанем. З його уходом з поста губернатора будівництво зупинилось і лінія не була введена в експлуатацію.

4.2  В 2003-2004 р.р. в м. Києві за ініацивою мєра міста Омельченка О.О. було заплановано будівництво сміттєпереробного завода потужністю з переробки ТПВ 320 тис. т/рік по пірозній технології та почались підготовчі роботи по його будівництву на Троєщені. Інститутами Київпроект, Хімпроект та Теплоелектропроект було розроблено ТЕО ( техніко-економічне обгрунтування інвестицій ) на замовлення управління енергетики та енергозбереження міськради. В той же час було прийнято рішення побудувати невелику дослідну лінію для перевірки ефективності та надійності піролізної технології, прийнятої для завода . Проектування такої лінії було доручено проектно-виробничому підприємству «Теплоелектропроект». Така лінія з переробки сортованого ТПВ потужністю 100 кг/годину, відповідно до проекту,  була виготовлена і працювала в Києві в 2003-2004 р.р., була показана на багатьох каналах телебачення та на сторінках газет  /див.фото 1/. Обладнання цієї лінії, яке було виготовлено по кресленням ПВП «Теплоелектропроект», працювало надійно та задовольняло вимогам екології та техніки безпеки. Та найбільшим досягненням стало підтвердження розробленої ПВП «Теплоелектропроект» технології по підвищенню калорійності синтез-газу до 2400 ккал/кг та його очищення на металокерамічних фільтрах типа ФАБ, внаслідок чого стало можливим використання такого газу самостійно в двигунах-генераторах або турбогенераторах. Техніко-економічні розрахунки показали, що при такій калорійності синтез-газу переробка ТПВ може бути прибутковою. Зважаючи на одержані позитивні результати випробувань було виділено 12 га території біля ТЕЦ-6 та виконані підготовчі роботи на суму 16,0 млн. грн. на цій території. Було прийнято також рішення таку саму установку по переробці ТПВ 100 кг/годину по піролізній технології з виробленням 75 квт/год електроенергії виготовити та розмістити на заводі «Енергія», як постійно діючу. Проте з уходом Омельченка О.О. з поста мєра роботи по будівництву завода та експерентальноі установки були припинені.     

4.3 Наступна спроба побудови сміттєперебного завода відбувалася в 2005р. по ініціативі Голови комітета ВР з екології Руденка Г.Б. Було розроблено технічне завдання та розпочалось проектування модуля по переробці ТПВ потужністю 20 тис. тон на рік по піролізній технології за участю ПВП «Теплоелектропроект» та інших інститутів.Проте ця работа була припинена та не доведена до кінця. 

4.4 Враховуючи, що було накопичено достаньо матеріалів по піролізній технології, одержаних в результаті виконання робіт, викладених в п.п. 4.1, 4.2, 4.3, ПВП « Теплоелектропроект» в 2007р.  вийшов з пропозицією в НАЕК «Енергоатом» побудувати модуль з переробки ТПВ потужністю 20 тис. тон  на рік, розрахований для міста до 50 тис. жителів, по чисельності населення міст-супутників АЕС. Після розгляду цієї пропозиції на науково-технічній раді НАЕК прийняв рішення про будівництво таких модулей в містах-супутниках АЕС.

4.5 В 2007-2009 р.р. був розроблений проект модуля з переробки ТПВ потужністю 20 тис.тон на рік для м. Нетішина, супутника Хмельницької АЕС. Згідно проекту виробництво електроенергії становило 2400 квт/годину та тепла 2,2 гкал/годину. Кошторисна вартість будівництва такого модуля становила 5,3 млн. у.е., при  окупності 2,2 роки. Планувалося його будівництво та фінансування разом з добудовою енергоблока №3 ХАЕС. Проте початок будівництва по різним причинам багато разів зривався і в перспективі не ясно, коли воно розпочнеться.

4.6 В останні роки з’явився попит на невеликі установки з переробки ТПВ з одержанням електроенергії для окремих господарств, садових товариств, котеджних містечок та інш. В 2013 році за власні кошти підприємця було розпочато будівництво установки з переробки ТПВ  в м.Ровеньки Луганської обл. з одержанням електроенергії 250 квт/годину та тепла 0,2 гкал/годину. Проте із-за воєнних дій в 2014 році будівництво було припинено.

    Враховуючи що збільшується попит на малі установки, ПВП «Теплоелекропроект» розроблені декілько їх модифікацій:

     -піроліз ТПВ 30кг/годину з виробленням електроенергії 20квт/год та тепла 0,1 гкал/год;

      -піроліз ТПВ 50кг/годину з виробленням електроенергії 40квт/год та тепла 0,2 гкал/год;

      -піроліз ТПВ 100кг/годину з виробленням електроенергії 80 квт/год та тепла 0,4 гкал/год; Вартість впровадження вказаних установок становить 625 у.е. за 1,0 квт потужності.     

 

Додатки: 1. Фото в газеті «Хрещатик» від 31 липня 2003 р. технологічної лінії по піролізній   технології потужністю переробки ТПВ 50 кг/годину в м.Києві;

                2. Склад Кординаційної Ради «ТЕХНОГЕННІ РЕСУРСИ»;

                 

 

З повагою                       

                   Директор                           А.А. Процко

Категорія: Наши файлы | Додав: Правління
Переглядів: 565 | Завантажень: 272 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]