Вітаю Вас, Гость
Головна » 2013 » Апрель » 3 » Ігор Гурняк. ПОВЕРНИ КРАІНУ! СТВОРИ ГРОМАДУ!
20:54
Ігор Гурняк. ПОВЕРНИ КРАІНУ! СТВОРИ ГРОМАДУ!

ПОВЕРНИ КРАІНУ! СТВОРИ ГРОМАДУ!

З часів Захара Беркута та й навіть до них: українці звикли жити громадою. Пригадую розповіді з далеких 30 – х минулого століття, коли у Західних областях землевласник перед продажем землі мав обов’язково запитати дозволу громади. Чи оповіді про війтів з Рівненщини. Український народ генетично пов’язаний з громадами, без них він, як виявилося, приречений на поступове самознищення як самостійно, так і під дією зовнішніх факторів.

Відібрані ставки та ліси, «роздеребанені» райдержадміністраціями комунальні землі за межами населених пунктів, винищені надра олігархами усіх кольорів прапора … Все це наслідок не створення у 1996 році після прийняття Конституції України територіальних громад.

А мало все відбутися так!

Відповідної до ст. 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до Статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; … встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно зі статтею №169 Цивільного кодексу України територіальні громади … можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом; можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України: у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді; управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Тому після прийняття Конституції України згідно з 142 статтею усе рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси мали бути передані територіальним громадам.  А держава мала брати участь у формуванні доходів місцевого самоврядування, фінансово підтримувати місцеве самоврядування. Аналогічно за Земельним кодексом і Лісовим кодексом громада мала стати власником комунального майна, зокрема лісів і землі.

Проте, починаючи з 1996 року,  жодна обрана Верховна Рада  та жодна партія і не збиралась встановити конституційний лад та виконати вимоги Конституції.

Більше того, Прикінцевими положеннями Земельного кодексу та прийнятим нещодавно законодавством про землю робляться спроби  вилучити у територіальних громад з власності майно за межами населеного пункту.

У відсутність територіальних громад райдержадміністрації за межами населеного пункту та депутати в межах населеного пункту за рідкісним виключенням ( подякуємо Старосамбірській сільській раді, що не віддала в безстрокову оренду землі своєї громади райдержадміністраціям) спокійно дерибанили майно громад і роблять це майже всюди до сьогодні ...

Але вже є прецеденти повернення конституційного ладу в наші міста та села. На сьогодні створено 3 територіальні громади: у селі Руда Львівської області та у селах Чайківка та Борщів Житомирської області. Очікуємо та допомагаємо створювати найближчим часом ще близько 10 громад.

Готові допомогти як організаційно, так і юридично. Для цього створені мобільні групи, функціонує мережа колективного самозахисту в межах України.

Як це не парадоксально, але до ідей громади ми прийшли через Податковий майдан. Бо захистити себе по справжньому може лише свідомий громадянин – власник своєї держави.

Для створення територіальної громади  необхідна участь у загальних зборах села 50% + 1 жителів або громадських представників, які за участю свідків кожен зібрали завірені підписи у загальній кількості, що більша 50% + 1 мешканців. Далі необхідними є рішення загальних зборів про створення громади та прийняття статуту громади, в якому потрібно чітко зазначити гарантовані законодавством права власності громади. Обирається керівний орган громади – комітет громадських представників та голова територіальної громади.

Сільська рада виконує роль представницького органу громади і нікуди не дівається, проте рішення громади є обов'язковими для неї. Сільська рада для реєстрації статуту в юстиції повинна затвердити статут (але вона не приймає статут. Статут приймає громада). Це ж саме стосується міської ради, якщо місто без районного поділу) або районної ради, якщо громада створюється у районі.

Мета громади - повернути комунальну та іншу власність її реальному власникові - територіальним громадам, а отже встановити в кожній окремій адміністративно - територіальній одиниці конституційний лад. Інші цілі - творення локальних еліт, захист екології від псевдо - бізнесу, екологічно - неприйнятного видобутку сланцевого газу, тощо.  Крім цього, стимулювання підприємницької діяльності на селі через зацікавлену участь громади та порятунок українського села. З часом громади запрацюють і у містах, але це робити технологічно складніше. Статут у цьому випадку доведеться приймати через референдум.

Сам факт створення громади вже є досягненням, оскільки без дозволу власника «дерибанити»  чи нищити землю, річки та ліси вже неможливо.

У одній зі створених громад такими досягненнями є вирішення питання по невитребуваних паях, зупинка на території громади незаконної вирубки лісу, початок роботи з орендарем паїв по соціальному пакету для селян, стимулювання процесу підготовки до будівництва сміттєпереробного (а не сміттєспалювального) заводу.  Досягнення громад Житомирщини – зупинка нищення Полісся титановими рудниками Фірташа.

Наявність громади - це вже мережа колективного самозахисту селян на території конкретного села, яка реально діє. Ну і найбільше досягнення - селянин громади почав думати про громаду і у розрізі громади, а не в межах власного городу чи будинку. Працює принцип не «моя хата скраю, нічого не знаю», а «моя хата скраю, я перший ворогів зустрічаю».

На цей момент йде активна протидія. Але зупинити народ, що став нацією, неможливо.

Мобільна група підтримки Вільного простору:  Ігор Гурняк  097-2265584, Павло Маринович 096-5425679, Роман Олексевич 068 – 3367572

Телефонуйте:  ми готові вам допомогти, в якому б куточку України ви не жили.

Переглядів: 1639 | Додав: Правління | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]